GebelikHafta Hafta HamilelikHamilelik Belirtileri

33 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

33 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü bu dönem de artık 1800 - 2000 gram ağırlığına ulaşmakta, boyu 40 ile 43 santim arasında olabilmektedir.

33 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu Kadınlar Kulübü

33 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü bebeğimizin, dünyaya gelişine sayılı haftalar kaldığı bu dönemde; gelişiminde ilerleyen bebekler, bu dönem de artık 33 Haftalık gebelik bebek kilosu 1800 – 2000 gram ağırlığına ulaşmakta, 33 Haftalık gebelik bebek boyu 40 ile 43 santim arasında olabilmektedir. Bu dönemde gelişimleri daha çok artmakta ve sizlerin hayatına dahil olmaktadırlar. Bebeğinizin zaman geçtikçe oluşan duyuları, size verdiği tepkileri artmaktadır ve daha çok hareket etmeye başlamaktadır.

33 Haftalık gebelik bebek videosu eklenmiştir. İzledikten sonra yorum yapmayı unutmayınız, iyi seyirler..

Gebeliğin 33. Haftasında Sizde Ve Bebeğinizde Oluşan Gelişimler

Bu haftadan itibaren anne adaylarının, karnı daha belirgin oluşarak büyür, vücuttaki ödem çoğalır ve kilo alımı olabilmektedir. Bazı anne adaylarının, iç karnı daha geniş olabilmektedir bu yüzden karnın belirginleşmemesi bir sorun değil tamamen doğal bir durumdur. Bebeğinizi daha çok hissetmeye başlarsınız. Duyuları gelişmekte olan bebek, annenin neşeli, mutlu sesini duyarak ona tepki vermektedir.

 

Bebeğinizin söylediğiniz şarkı ve ninnileri duyabilecek. 33 Haftalık gebelik bebek büyüdükçe genişleyen karın ve incelen deri duvarı sayesinde bebeğinize yansıyan ışık oranı artacaktır ve bebeğiniz gece gündüz ayrımını yapabilecektir. Gelişen göz kapakları ile 33 Haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü uyku durumu ve dışında göz kapaklarını açıp kapamaya başlayacaktır. Büyüyen bebeğiniz ile amniyon sıvısı sağlıklı bir seviyede azalacak ve sıvıdan çok alan kaplayan bebeğiniz olacaktır. Azalan sıvı ile bebeğinizin hareketleri artacak, onun hareketlerini daha çok hissedeceksiniz.

 

33-haftalik-gebelik-bebek-kadinlar-kulubu
33-haftalik-gebelik-bebek-kadinlar-kulubu

 

Hareket azlığını hissettiğiniz zaman, bir şeyler yeyip içerek beklemelisiniz, çünkü bebeklerinde hareket etmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Tenine renk veren pigmentler gelişerek, kırmızımsı olan rengi daha pembemsi bir hal alacaktır. Başlarda gördüğünüz, uzaylıya benzetilen görüntü yerini, oluşumunu tamamlamaya devam eden el, ayak parmakları, gelişmekte olan kafatası ile bir insan görünümüne bırakacaktır.

 

Henüz sertleşmeyen kafatası, zamanla gelişmeye devam edecek, bu süreç doğumdan sonra ki bir iki yıl daha sürecektir. Böylece beyin gelişimi daha sağlıklı bir şekilde tamamlanacaktır. Bebeğinizin, hıçkırıklarını hissetmek keyif verici olabilmektedir. Sizin bebeğiniz için hazırlık yaptığınız bu haftalarda, bebeğiniz de doğum için hazırlığa geçmiş ve rahim ağzına doğru dönmeye başlamaktadır. Rahim ağzı yoluna dönmeyen bebeklerde hemen endişe gerek yoktur, 38. Haftaya kadar bu süreç devam etmektedir. Fakat ilerleyen haftalarda, dönüşümü tamamlayan bebekler için sezaryen doğum şekli düşünülmektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • Gebeliğin ilk haftasından bu sürece kadar dikkat etmeniz gereken sabit konular vardır.
  • Beslenmenize özen göstermeli, baharatlı, ağır, hazımsızlık verici besinler uzak durmalı; kafeinli içecekleri azaltırken, zararlı içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Bol bol su içmek sizlere olumlu sonuçlar ile dönecektir, bebeğinizi ve kendinizi susuz bırakmamaya özen gösterin.
  • Bu noktada bir uzmana danışarak, almanız gereken vitaminleri, kalori ve besinleri, sağlıklı beşmenle tavsiyelerini öğrenebilirsiniz.

 

  1. Bu hafta itibari ile uyku probleminiz artacağı için kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.
  2. Tamamen kesmeniz gerekmese de daha az miktarda tüketmelisiniz.
  3. Yapacağınız bazı egzersiz hareketleri ile bebeğinize katkı sağlayabilir, doğuma hazırlık yapabilirsiniz. Cinsel yaşamınız için doktorunuzdan özel bir uyarı almadığınız müddetçe devam edebilirsiniz.
  4. Karnınıza ve rahime baskı uygulanmaması önemlidir. Bazı tehlikeli gebeliklerde( düşük tehlikesi, erken doğum ihtimali vb.) cinsel aktivitelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

 

Hamileliğinizin 8.ayının 2.haftasında olduğunuz bu dönemde yalancı kasılmalar olacaktır. Bu kasılmalarda telaş yapmamalı, kasılmaları hafifletmek için ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırarak dinlemenizi, su içmenizi ve bedeninizi rahatlatmanız gerekmektedir. Yaklaşan doğumunuz için zihninizi rahatlamalı, stres ve sıkıntıdan daha uzak durmalısınız. Sağlıklı bir doğum için kendinizi hazır hissetmeniz ve pozitif düşüncelerde olmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Kendinizi bebeğinizin gelişine ve onun yaşam alanını oluşturmaya yönlendirerek son zamanlarınızı bol bol dinlenip, kendinizi yormadan rahatlama egzersizleri yaparak geçirmenizi tavsiye ederiz. Hamilelik belirtileri sayfamıza göz atabilirsiniz. Hamile kadınlar kulübü sitemiz yeni açılmıştır. Yorum yaparak ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek çıkabilirsiniz. Unutmayın ki sizler ne kadar ilgi ve alaka gösterirseniz bizlerde o kadar iş konusunda zevke gelir ve bir o kadar fazla azimle çalışırız. Yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı