Hamilelik Belirtileri

Adet Regl Öncesi 13 Hamilelik Belirtileri

Adet öncesi hamilelik belirtileri kadınlar kulübü olarak detaylı şekilde sitemize eklenmiştir. Regl öncesi hamilelik belirtileri yazımızın devamındadır..

Adet öncesi hamilelik belirtileri kadınlar kulübü başlıklı makalemizde hamile kadınlar kulübü sitemizde detaylı bilgi eklenmiştir. Regl öncesi hamilelik belirtileri gecikmiş adet dönemi geçirenler genelde hamilelik şüphesine kapılmaktadır. Geciken adet dönemi hamilelik belirtisidir. Lakin regl dönemi öncesi gebelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olan adet regl öncesi 13 hamilelik belirtileri kadınlar daha tedbirli ve kontrollü davranmaktadırlar. Test yaptırmadan önce aşağıdaki belirtileri lütfen okuyun.

Adet Regl Öncesi 13 Hamilelik Belirtileri

 

Adet öncesi hamilelik belirtileri Kadınlar Kulübü

hamilelikte_mide_bulantisi-ne-zaman-gecer

Hamilelik öncesi; bazen istenen ve dört gözle beklenen bir müjdeli haber olabilecekken, bazen ise günlerin korku ve kaygı içinde geçmesine neden olacak belirtiler hemen hemen her kadının başına gelmiştir. Ancak çoğu zaman sadece belli semptomları baz alarak kendi kendimize bir kanıya varmak; hayal kırıklığı yaşama ihtimalimizi de arttırabilir.

 

Sıklıkla görülen hamilelik belirtileri

hamilelikte-mide-bulantısı-ne-zaman-gecer

Sıklıkla görülen hamilelik belirtileri şu şekilde karşımıza çıkıyor: Adet Gecikmesi: Hamilelik belirtilerinde ilk akla gelen ve karşılaşılan durum reglimizin gecikmesidir. Eğer düzenli bir adet döngünüz varsa ve gününüzü geçirdiyseniz hamile olabilirsiniz. Ancak bu elbette tek başına yeterli bir olgu sayılmaz. Çevresel etmenler, hava değişikliği, stres vb. Durumlarda da bu gecikmeler yaşanabilir.

Kasık Ağrısı: Kasıklarda ağrı bir diğer belirtidir. Regl dönemini ağrılı geçirenler için bu ağrılar aşinadır. Genellikle 4. Ve 5. Haftalarda yaşanır. Embriyonun rahime yerleştiğini gösteren kasık ağrıları, çok şiddetli ve aşırı rahatsız ediciyse bir hekime başvurulacağı unutulmamalıdır.

Baş Ağrısı ve Dönmesi: Sık karşılaşılan diğer bir durum da gebelikteki baş ağrıları ve dönmeleridir. Hormonal değişimden etkilenen vücut, başımızın ağrımasına yol açabilir. Aynı zamanda bu değişim tansiyonumuzu da etkileyerek baş dönmelerine neden olur.

Yorgun Hissetme: Bu durum da yine gebelikteki hormon değişimiyle alakalıdır. Vücut, içinde oluşan bir canlı için kendini olağanüstü şekilde hazırlar. Bu da beraberinde birçok değişimi ve gelişimi ortaya çıkaracaktır. Bize de yaşananlar kendimizi yorgun hissettirecektir. Özellikle kadının rahmini hazırlamak için artan progesteron hormonu bunun başlıcalarındandır.

Mide Bulantısı ve Ekşimesi: Progesteron hormonuyla birlikte artan östrojen hormonu, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkarak bulantıya neden olur. Buna bağlı olarak kusma da gerçekleşebilir. Bebeğe hazırlanan rahimin genişlemesiyle de iç organlarımız sıkışarak mide ekşimesi durumu oluşur.

Sık İdrara Çıkma: Hormon değişimiyle birlikte karşımıza çıkan diğer bir durum sık sık tuvalete gitmedir. Değişim ve rahmin genişlemesine bağlı mesaneye oluşan baskılamalar, idrar yapma isteğini arttırır. İdrar sırasında şiddetli yanma ve ağrı oluşuyorsa, enfeksiyon olabileceğini gösterir ki bir hekime başvurmakta fayda vardır. Bebeklerin yürümesi için dua makalemize göz atabilirsin.

Kabızlık: Çok sık idrar isteğine rağmen gebeler kabızlık sorunu yaşamaktadır. Yaşanan hormonal değişimler bağırsakların çalışmasını yavaşlatır. Hamileyseniz ve dışkılamanızda sorun yaşıyorsanız, fazla ıkınmaya bağlı kanamalar gerçekleşebilir. Bu nedenle dışkılarken kendinizi zorlamamanız önem teşkil eder.

Vücut Sıcaklığındaki Değişim: Hormon salınımıyla birlikte gebede vücut sıcaklığı da değişir. Bu durum genele sıcaklığın 1 derece artması şeklinde bize yansır.

Şişkinlik: Hormonal değişim vücudumuzda birçok şeyi etkiler. Şişkinlik hissi de onlardan biridir. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında oluşacağı gibi, ilk zamanlar da şişkinlik durumu yaşanabilir.

Memelerde Hassasiyet ve Değişim: Adet öncesinden de bildiğimiz memede oluşan ağrılar, gebelikte de meydana gelir. Gebelik döneminde oluşan fazla kan akışı, memede karıncalanma hissine yol açar. Bu durum ilk haftalardan başlayarak ilerleyen zamanda da devam edebilir. Memeler aynı zamanda şişer ve büyür. Memedeki mavi damarlar daha belirginleşir. Bunlarla birlikte meme başlarının rengi koyu bir hal alır. Meme uçları sertleşerek dik hale gelir.

adet regl oncesi 13 hamilelik belirtileri
adet regl oncesi 13 hamilelik belirtileri

Hafif Kanama ve Akıntı: Yumurtlama dönemine yakın akıntımız nasıl artarsa, hamilelikte de akıntımızın daha da artması bizleri şaşırtmayacaktır. Östrojen hormonunun artması bunun en önemli sebeplerindendir. Gebeliğin erken döneminde adet kanamasından farklı olarak, embriyonun rahme tutunmasına bağlı lekelenme şeklinde kanamalar görülür. Ancak bu kanamalar düşük tehlikesi de olabilir ve hekim kontrolü gerektirir. Burada üstünde durulması gereken konulardan biri de halk arasında üstüne görme diye tabir edilen yerleşme kanamalarıdır.

Dilerseniz konuyu ayrı bir başlık olarak inceleyelim:
Üstüne Görme: Yumurtalıklardan 28 günde bir olgunlaşmış yumurta hücresi bırakılır. Bu sürede östrojen ve progesteron hormonları, yumurtanın döllenmiş olma ihtimaline karşı rahmi yumurtanın tutabileceği şekilde hazırlar. Yumurta, sperm hücresiyle buluşmazsa, rahmi saran bu tabaka dışarı atılır. Yani adet kanaması gerçekleşir. Yumurta ve sperm hücreleri karşılaştıklarında döllenme gerçekleşirse, döllenen yumurta rahime giderek iç duvara tutunur. Bu tutunma sırasında oluşan kanama, yerleşme kanamasıdır. Bu kanamaların her gebede görülmesi beklenmez. Gebeler için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Normal ve olağan bir durumdur. Yerleşme kanamalarını diğer kanamalarla karıştırmamak gerekir. Bu kanamalar; genellikle açık renkte, oldukça az miktarda, düşük kıvamlı ve birkaç gün süren kanamalardır.

Tüm bu belirtiler, hamileliğin genellikle ilk üç ayında ortaya çıkar. Her gebede bu belirtiler görülmeyeceği gibi, süresi değişiklik gösterir. Tüm anne adaylarının rahat bir gebelik geçirmelerini temenni ederiz. Sağlıkla kalın.

 

 

Etiketler

admin

HamileKadinlarKulübü.Com Gebelik, hamilelik, erken hamilelik belirtileri, kadın doğum kadınlar kulübü. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden HamileKadinlarKulübü.Com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı