Hamilelik BelirtileriGebelik

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer kadınlar kulübü hamilelikte mide bulantısı olağan üstü bir durum olmadığı sürece çoğu anne adayında 4. Aydan itibaren azalır ve 5. Ayda tamamen kaybolduğu gözlemlenir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer kadınlar kulübü hamilelikte mide bulantısı olağan üstü bir durum olmadığı sürece çoğu anne adayında 4. Aydan itibaren azalır ve 5. Ayda tamamen kaybolduğu gözlemlenir.

 

“Hamilelikte bulantı ne zaman geçer?” sorusundan önce , hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar kadınlar kulübü ve hangi sebeplerden dolayı mide bulantısı şikayetlerinin ortaya çıktığını bilmekte fayda var. Uzmanların büyük çoğunluğuna göre hamileliğin 1. trimester olarak bilinen ilk 3 ayında, hafta bazında ise 5. ve 8. haftalar arasında ortaya çıkmaktadır. Tabi şunu belirtmekte de fayda var; yine uzmanlara göre bu belirtilen süre sınırları mutlak geçerli sınırlar değildir.

Gebeliğin ilk iki haftasında da mide bulantısı şikayetleri görülmesi mümkündür. Elbette ki hamilelikte mide bulantısı tek tek her birey için geçerli bir durum değildir. Çünkü her hamilelik kendine özgü bir süreçte ilerler. Op. Dr. Havva Pars Ağargün’ e göre bazı kadınlar bu süreçte sık ve şiddetli bir şekilde bu süreci atlatabildiği gibi daha hafif ve az sayıda mide bulantısı yaşayan kadınlar da mevcut. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer tabi anne ve çocuğun sağlığı yerinde olduğu sürece her iki durum da uzmanlar tarafından Hamilelikte mide bulantısının nedenlerine bakıldığı zaman, uzmanların genel olarak şu başlıklar üzerinde durduğu görülmektedir;

 1. Hormon Düzeyi: Mide bulantısı nedenleri altında gebeliğin başlamasıyla birlikte vücutta ortalamanın üzerine çıkan progesteron gibi hormon düzeyleri yatabilir. Yani bu açıdan bakıldığı zaman mide bulantısının doğal bir süreç olduğu kanaatine varmak mümkündür.
 2. İlk Hamilelik: “İlk hamilelikle ne ilgisi olabilir?” sorusu akıllara gelebilir. Fakat vücut ilk kez hamile olma durumu yaşıyor ise buna adapte olmaya, yani uyum sağlamaya çalıştığı için mide bulantısı veya kusma ihtimali de ortaya çıkabilir.
 3. Çoğul Gebelik: Hamilelik esnasında zorlu mide bulantılarının bir kaynağı da çoğul gebeliktir. Birinci madde de belirtilen hormon düzeyi üzerinde birden fazla bebeğin olması faktörü de etkilidir. Çünkü birden fazla bebeğin olması daha fazla hormon seviyesine neden olacaktır.
 4. Hassaslık, Yorgunluk: Yorgunluk, stres, düzensiz uyku vs. gibi faktörler de hamilelik sürecinde mide bulantısı yaşanma ihtimalini artırıcı sebeplerdendir. Bunların dışında, ağır kokular, stres vitamin ve mineral eksikliği, yağlı yiyecekler, hareket eksikliği, fazla şekerli yiyecekler vb. faktörler de mide bulantısının üzerinde etkisinin bulunduğunu söylemek mümkün.

MİDE BULANTISI NE ZAMANA KADAR SÜRER

Uzmanlara göre başlangıcında olduğu gibi bitiminde de kesin sınırlar çizmek mümkün değildir. Ancak genellikle kadınlar da 12. haftasından sonra sona erdiği söylenebilir. Mide bulantısının rahatsız edici seviyelere ulaşmaması için uzmanlar;

 • Sık sık küçük öğünler yiyin.
 • Susuz kalmamak için gün boyunca bol bol su için.
 • Suyu yemek arasında değil de yemeklerden on beş dakika önce veya yemekten bir saat sonra için.
 • Yatmadan önce kuru ekmek veya sade bisküvi gibi bir şeyler yiyin.
 • Fazla şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Daha hafif ve vitamini bol besinler tüketin.
 • Sabah kalktıktan hemen sonra mide asidini azaltıcı etkisi olan besinler (kraker, kuruyemiş gibi) tüketin.
 • Midenizi bulandıracak ağır parfüm, sigara gibi kokulardan uzak durun gibi tavsiyelerde bulunmaktadır.
hamilelikte_mide_bulantisi-ne-zaman-gecer
hamilelikte_mide_bulantisi-ne-zaman-gecer

Her ebeveyn, bebeklerinin gelmesini heyecan ile bekliyor. Yeni baba adayları bebeklerinin doğmasını merakla beklerken kadınlar hamilelik sürecinde çeşitli sıkıntılar çekmektedir. Bunların başında ise gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan mide bulantısı sorunudur. Mide bulantısı kadınların yüzde 80’ini etkilemektedir. Her ne kadar mide bulantısı rahatsız edici bir duygu olsa da bebek ve anne için kesinlikle zararlı bir durum değildir. Genellikle de hamileliğin sağlıklı geçtiğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Gebelikte mide bulantısı ne zaman ve nasıl geçer gibi merak edilen tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NE ZAMAN GEÇER?

hamilelikte-mide-bulantısı-ne-zaman-gecer

Hamilelikte mide bulantısı olağan üstü bir durum olmadığı sürece çoğu anne adayında 4. Aydan itibaren azalır ve 5. Ayda tamamen kaybolduğu gözlemlenir. Gebelik döneminde mide bulantısından korkmamalı ve doktor kontrolünde en iyi şekilde atlatılmalıdır.

Anne Adayları Neden Mide Bulantısı Yaşar?

Anne adaylarının hamilelik süresinde mide bulantısı yaşamalarının en büyük sebeplerinin arasında hormon seviyesinde yaşanan değişikliktir. Gebelik döneminde özellikle B-HCG hormonunda yaşanan artış mide bulantısının başlıca nedenleri arasında görülmektedir. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer aynı zamanda kan şekerinin azalması da mide bulantısının bir başka yaygın sebeplerinden birisidir. Bebeklerin ikiz ya da üçüz olması, gün içinde yaşanan aşırı yorgunluk, duygusal stres ve gebe iken yapılan seyahatler mide bulantısının diğer faktörleri arasında yer almaktadır.

Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Anne adaylarını en fazla zorlayan durumlar arasında yer alan mide bulantısı gebelik sürecinin ilk aylarında yaşanmaktadır. Mide bulantısı şikayetleri sıklıkla gebelik döneminin beşinci ve altıncı haftalarında kendisini göstermeye başlar. Bazı anne adayları mide bulantısını daha geç yaşayabilmektedir. Mide bulantısı gebeden gebeye değişebilmektedir.

Mide Bulantısı Bebek İçin Risk Oluşturur Mu?

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma şikayetleri anne ve bebek için herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Anne adayları hamileliğin ilk aylarında fazla yemek tüketemeyebilir. Bu nedenle bazı anne adaylarının kilo verdikleri dahi görülebilmektedir. Bu durum anne adayları için her ne kadar tedirginlik oluştursa da tehlikeli değildir. Bu süreç son derece normal bir durumdur.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Anne adaylarının mide bulantısı şikayetleri genellikle gebelik döneminin üçüncü ayının sonlarında hafifler. Gebeliğin 12-14 haftalarına tekabül eden bu dönem nadiren de olsa daha da uzayabilmektedir. Kimi anne adaylarında ise mide bulantısı şikayetleri doğuma kadar da sürebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer Kadınlar Kulübü

Anne adaylarının mide bulantısı şikayetleriyle başa çıkmaları için birkaç önemli ipucu vardır. Bunların başında gıda tüketiminin yeterli düzeyde olması gelmektedir. Anne adayları sık sık ve küçük öğünler ile mide bulantısının önüne geçebilir. Aşırı susuzluk bebeğe de zarar verebileceği için bol bol su tüketimi mide bulantısı şikayetlerinin azalmasını da sağlayabilmektedir. Su yemekten on beş dakika önce veya sonra içilmelidir. Fazla şekerli ve yağlı yiyecekler tüketmekten kaçınılmalı hafif ve vitamini bol besinler tüketilmelidir. Mide bulantısını arttıracak sigara ve parfüm kokularından uzak durulmalı ve ortam sık sık havalandırılmalıdır. Bol bol dinlenmek ve egzersiz mide bulantısının azalmasında ve bebek gelişimini de desteklemektedir.

 

Hamilelikte anne adaylarının en sık rastladığı sorunlardan bir tanesi mide bulantısı ve kusma gibi şeylerdir. Mide bulantısı ve kusma hamileliği bildiren işaretlerdendir. Bulantı ve kusma hamileliğin ve bebeğin sağlıklı geçeceğine işaret olarak kabul edilir.

Hamilelikte Mide Bulantı Ve Kusma Ne Zaman Başlar?

hamilelikte_mide_bulanti_ve_kusma_ne_zaman_baslar

Mide bulantısı ve kusma ilk aylardan itibaren yoğun olarak başlar. 5. Ve 6. haftalar yoğun olarak başladığı dönemlerdir. Gebelikte mide bulantısı zor geçen bir evre olsa da anne adayında anne adayına farklılık gösterir. Annenin sağlığıyla alakalı bir durumdur.

Hamilelikte mide bulantısının bir çok nedeni vardır. Bu nedenler psikolojik olarak fiziksel olarak değişiklik gösterse de çoğu anne adayında aynı nedenlerden baş gösterir. Bunlar; hormon düzeyi, yorgunluk, ilk hamilelik durumu, ağır gelen kokular, stres, yağlı ve ağır yiyecekler, vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar, hareket eksikliği, ikiz ve daha fazla çocuk durumu, hassaslık, fazla tuzlu ve şekerli besinlerdir. Ama en önemlisi anne adayına özel hormonlardır.

MİDE BULANTISI VE KUSMAYA NELER İYİ GELİR

Mide bulantısı ve kusmayı tamamen bitirmek imkansız ama bazı yöntemler ve taktiklerle bulantıyı azaltmak mümkün o maddeler ise şöyle; bol bol dinlenmek çünkü yorgunluk mide bulantısını tetikleyen önemli maddelerdendir. Fazla şekerli ve tuzlu yiyeceklerden, yağlı yiyeceklerden uzak durmak. Yeteri kadar mineral ve vitamini almak, mide bulantısı yapacak alkol, sigara, gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, kokusu ağır olan parfümlerden ve ona benzeyen kokulardan uzak durmak. Gün içinde bol bol su içmek susuz kalmamak için, öğünleri olabildiğince hafifletip çoğaltmak. Suyu yemekle beraber içmeyip önce ve sonra tüketmek, yatmadan önce yemek yemekten kaçınmak, sıcak ortamlarda bulunmamak, bol bol hareket edip doktor kontrolünde egzersizlere devam etmek, stresden uzak durmak, sinirlenmemek, yemek istemediği bir besine zorlamamak, anne adayı bu maddelere dikkat etmeye çalışırsa mide bulantısında gözle görülür bir azalma hissedecektir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI VE KUSMA RİSK TEŞKİL EDER Mİ

Gebelik döneminde mide bulantısına sık rastlanıldığı için anne adayları mide bulantısından korkabilir. O yüzden bebeğe zarar verip vermediği sorgulanır. Gebelik döneminde mide bulantısı ve kusma risk teşkil etmemektedir. Asıl mide bulantısı ve kusma iyiye işarettir. Çünkü mide bulantısı ve kusma bebeğin sağlıklı olduğunu belirtir. Ayrıca kusma ve mide bulantısı olduğunda yemek yemek her zamanki gibi olmadığı gibi anne adayı bulantı yüzünden bir şeyde yemek istemeyebilir. Bu vakitlerde olabildiğince sağlıklı beslenmeli ve çocuğun sağlığına dikkat edilmelidir.

 

admin

HamileKadinlarKulübü.Com Gebelik, hamilelik, erken hamilelik belirtileri, kadın doğum kadınlar kulübü. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden HamileKadinlarKulübü.Com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı