Gebelik

Doğum Lekesi Neden Olur? İslami Anlatım

Doğum Lekesi Neden Olur islami ve dini anlatım ile karşınızdayız.

Doğum Lekesi Neden Olur? İslami

Doğum lekesi neden olur islami Osmanlı zamanında güçlü padişahları ve sağlıklı sultan hanımları doğuran eski İstanbul valide sultanları hamilelik döneminde çocukları sağlıklı doğsun diye pek çok uygulamalar yaparlardı. Gebeliğin ilk orta ve son evresinde toplu dualar ve Yasin okunur, gebenin gördüğü rüyalara göre beslenme ve uyku düzeni oluşturulurdu. Bunlardan en yaygın olanı hamile kadın aş erme sırasında Doğum lekesi neden olur dini canı ne isterse onu yer ve canı hiç yemek istemezse yemez, istemediği koku ve ortamlardan uzak durmaktı. Bunu yapmadaki amaç çocuğun istenilen yiyecek yenilmezse doğum lekesine sahip olacağı ya da sakat olacağı inancıydı.

Leke Oluşum Sebepleri

 • 1. Genetik Lekeler
 • 2. Travmatik Lekeler
 • 3. Çevresel Lekeler

Doğum Lekesi Çeşitleri

 1. Benler (Kırmızı, kahverengi, beyaz,siyah)
 2. Sütlü Kahve Lekesi
 3. Kırmızı Çilek Lekesi
 4. Moğol Lekesi
 5. Hemanjiyom

Doğum Lekesi Türü

 1. Yüzeysel
 2. Derin
 3. Kabartılı Lekenin Yeri
 4. Kafa / yüz
 5. Boyun
 6. Kol / bacak
 7. Sırt / gövde

 

Doğum Lekesi Neden Olur islami

Doğum lekesi neden olur islami: doğum lekelerinin çeşidi ve yerine göre yok olma süreleri, tedavi biçimi ve yöntemi de değişir. Bazen dermatolojik bir müdahale, bazen cerrahi işlem gerekli olur. Ancak çoğu doğum lekesi hiçbir işleme tabi tutulmadan kaybolur.

 

Doğum lekesi neden olur dini

Bebeklerin yarısı doğum lekesi ile doğar. Eğer bir lekenin sebebi genetik değilse gebelik dönemindeki travmalara bağlı olabilir. Dolayısıyla doğum sonrasında annenin fiziksel ruhsal ve zihinsel sağlıklı olması sayesinde çocuktaki lekeler ergenlikten önce kendiliğinden kaybolur. Kardiyo vasküler yani damarsal nitelikli lekeler ani kasılmalar sonucu ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında eğer istenilen yiyeceğin elde edilmemesi, çocuğu besleyememe gibi endişeler yaşanmışsa, korku veya endişeye bağlı kasılmalar yaşanmışsa bu durum yüzeysel lekelere sebep olabilir. Uzman bir dermatolog gözetiminde tutmakta fayda vardır.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Kısa sürede (günler ve birkaç hafta içinde) lekede şu değişikliler oluyorsa; 1. Leke büyüyorsa 2. Leke şekil değiştiriyorsa 3. Leke renk değiştiriyorsa 4. Leke derinleşiyorsa 5. Leke kaşıma ve koparma sonucu yaraya dönüşmüşse doktora baş vurunuz.

Leke, örneğin göz kapağındaysa ve gözü açıp kapatmayı ve dolayısıyla görmeyi engelliyorsa doktora başvurunuz. Ancak bu şekilde sağlığı doğrudan olumsuz etkilemiyorsa sadece görüntüden rahatsız oluyorsanız hiç endişelenmeyin. Lekelerin büyük çoğunluğu zamanla kaybolur. Lekeyi gözlemleyiniz, aylar ve yıllar geçmesine rağmen renk boyut ve şekil açısından değişmemişse durum gayet normaldir.

Doğum Lekesine İyi Gelen İslami Uygulamalar

İslam’ın dua anlayışı hiçbir eylem yapmadan ya da önlem almadan elleri açarak Allah'a niyaz etmek değildir. Duaların kabul olması için dilden kalbe ve akla akıldan irade ve eyleme dönüşmesi gerekmektedir. Allah yoktan var, vardan yok edendir. Ancak sadece lafta dua edip eylemde somut bir adım atmak sünnete aykırıdır.

Bakara Suresinin 186. Ayetinde şöyle buyurulmuştur:
“Dua edene bana dua ettiğinde onun duasına icabet ederim. O halde onlarda benim çağrıma icabet
etsinler. Bana iman etsinler ki, doğru yolu bulalar.”
Dualarda Allah’ın Esmau’l-Husna’sının kullanılması kabule vesile olur.
Rad Suresinin 13. Ayetinde şöyle yazılıdır:
“Kafirlerin duası boşunadır."
Çocuğun her açıdan sağlıklı olması için şu duayı okuyunuz.
“Ey Yaşayan, diri, ezeli, ebedi ve zatı ile kaim olan, her şeyin varlığı kendisine bağlı, uykusu ve
uyuklaması olmayan, varlıkları yöneten, koruyan, kollayan ve ihtiyaçlarını üstlenen Allah’ım!
Rahmetin sebebiyle senden yardım istiyorum. İşlerimin hepsini ıslah eyle, göz açıp kapayıncaya kadar,
beni nefsime bırakma”(Ebu Ya'la Müsned 89).
Sonuç olarak bu makalede leke çeşitleri , doğum lekesi varsa hangi aşamada doktora gidilmeli ve
hangi İslami duaların faydalı olduğu gibi bilgiler verilmiştir.

admin

HamileKadinlarKulübü.Com Gebelik, hamilelik, erken hamilelik belirtileri, kadın doğum kadınlar kulübü. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden HamileKadinlarKulübü.Com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı