Gebelik

Bebeklerin Yürümesi İçin Dua

Çocuğun yürümesi için Okunan Dualar Fatiha - Al-i İmran Suresi - İnşirah Suresi - İsra Suresi - Nas ve Felak

Bebeklerin Yürümesi için Hangi Dualar Okunur?

Bebeğin yürümesi için edilecek dua “Ya Metin” ism-i şerifinin vekif yapılması şeklinde gerçekleşir. Ya Metin ism-i şerifi, Kamer’in eşref saatinde bir kağıda yazılıp güzel kokular ile tütsülenmesi sonrasında yürüyemeyen bebeğin üzerine yerleştirilmesi durumunda bebeğin yürüyeceğine inanılır. Bebeğinin yürüyememesi ya da geç yürümeye başlaması halinde bu dua edilmelidir. Bebeğin yürümesi için edilecek dua düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Yürümek için edilen bu duanın aynı zamanda bebek yürümeye başladığında da onu koruduğuna inanılmaktadır. Görüldüğü üzere bebeklerin yürümesi için dua durumunda birçok nedenden söz edilmektedir. Bebekli ailelerin hem gerekli tıbbi tetkikleri yaptırması, uzman yardımına başvurması hem kendi gayretleri hem de gerekli duayı düzenli olarak etmeleri durumunda bebeklerinin yürümesi beklenmektedir.

Yukarıda belirtilen yürüme becerisi geliştiren çalışmalarının tamamını denediyseniz ve çocuk hala yürümüyorsa bazı dualara başvurulur. Bebeğin Yürümesi için Fatiha Suresi Fatiha Suresi’nin 5.ve 6.ayeti şöyledir: “Ey Rabbimiz! Biz ancak sana ibadet eder, ancak senden yardım dileriz! Bizi doğru yola ilet.” Dolayısıyla sadece ALLAH tan yardım dilenir ve sıkıntıların giderilmesi için Allah’a dua edilir. Bebeğin yürümesi için kendi cümlelerinizle dua edin ve ardından bebeklerin yürümesi için dua Fatiha okuyun.

Çocuğun yürümesi için Okunan Dualar

 1. Fatiha
 2. Al-i İmran Suresi
 3. İnşirah Suresi
 4. İsra Suresi
 5. Nas ve Felak Süreleri

Bebeklerin Yürümesi için Neler Yapılır?

Her yetenek çalışma ve tekrar sonucu edinilir. Hiç bir yetenek kendiliğinden ya da çaba sarf etmeden edinilemez. Bebekleri ilk 24 ayda kazandıkları her yeni beceri için için cesaretlendiriniz. Bu şekilde takdir gördükçe daha çok beceri kazanmak isteyecekler. 8. aydan itibaren her gün ellerinden tutarak ayağa kaldırın ve birkaç dakika destek olarak ayakta durmasını sağlayın. Bu şekilde dört ay boyunca düzenli çalışma sonucu bebek 12. ayda bir yere tutunarak ayağa kalkmayı başarır ve 13 aylıkken yürümeye başlar.

Günümüzde annelerin yüzde 90’i yukarıdaki uygulamaları yapmadığı için bebekler 2 yaşına geliyor ve hatta geçiyor ancak yürüme becerisi kazanmamış oluyorlar. Bu durum için panik olmayın çünkü her çocuk biriciktir ve farklı zamanlarda gelişir. Panik olmamakla beraber rehavete de kapılmayın. Her gün ellerinden tutarak ayağa kaldırın ve hafifçe bastırın. Koltukta kucakta yerde toprakta betonda kısacası yumuşak sert farklı zeminlerde dengede durmayı öğretin. Her gün çıplak ayaklı olarak zemini hissetmesini sağlayın. Ayrıca bacak ve sırt kaslarını geliştirmek için egzersizler yaptırın. Bunları spor gibi değil, oyun ve eğlence olarak görün. Örneğin alt açma gibi bir süreçte bacaklarını hafif öne arkaya yana götürerek bebeğin bacak kaslarını güçlendirin. Bu çalışmaları 4 ay boyunca her gün tekrarlarsanız çocuk yürümeye başlar. Bebeklerin 15.ayda ellerinin yardımıyla merdiven çıkmasına izin verin. Bu şekilde kaba kas ve denge becerisi gelişir.

Bebekler Neden Geç Yürür?

 • Sürekli kucakta ve pusette taşındığı için beyinde yürüme olgusu gelişmez.
 • Tüm ihtiyaç ve oyuncakları önüne geldiği için ayağa kalkma çaba ve uğraşına gerek duymaz.
 • Ayak bacak ve sırt egzersizleri yaptırılmadığı için kasları zayıflar ve kendi ağırlığını taşıyamadığı için yürüyemez.
 • Yumuşak, sert ve farklı zeminlerde çıplak ayaklı olarak ayakta durmadığı için dengesi gelişemez ve kalkınca hemen oturur ya da düşer.
 • Kaba motor (kaba kaslar) yeteri kadar gelişmediği için çocuklar koordineli ve dengeli biçimde yürüyemez.
bebeklerin-yurumesi-icin
bebeklerin-yurumesi-icin

Kendi çocuğu için dua etmenin yanında tüm çocuklar için dua edilmelidir. Bencil davranmayıp komşuların, yurdun ve diğer ülkelerdeki çocukların sağlığı için dua etmek kendi çocuğunuza ettiğiniz duanın kabul olmasına sebep olur.

Çocuğun yürümesi için Okunan Dualar

Çocuğun yürümesi için Okunan Dualar 1. Fatiha 2. Al-i İmran Suresi 3. İnşirah Suresi 4. İsra Suresi 5. Nas ve Felak

Bebeğin Yürümesi için Uygulamalar

Salladım çocuğu salaya, yürüsün inşallah haftaya Cumaya Bursa’da geç yürüyen çocukların anneleri Cuma günü sala ve ezan vaktinde çocuğu minare yönüne doğru ellerinden tutarak sallar. Sonra da başlıkta yazan cümleyi söylerler.

Ay gördüm dağ gibi, çocuğum yürüsün yağ gibi İstanbul da Osmanlı döneminde yaşayan anneler yeni ay doğduğunda aya karşı çocuğun koltuklarından tutup adım attırırlardı ve başlıktaki cümleyi söylerlerdi.

Özet olarak bu makalede bebeğin yürümesi için ilk bölümde bilimsel veriler, ikinci bölümde Kurandan ayet ve dualar, üçüncü bölümde ise halk inanış ve uygulamalarından örnekler verilmiştir.

Bebekler, ailelerin gözbebeğidir. Her aile bebek sahibi olmak ile birlikte hem büyümekte hem de yeni sorumluluklar ve görevler edinmektedir. Bebeğin büyümesi ile bu sorumluluk ve görevlerin niteliği ve gerekliliklerinde değişim görünmektedir. Bebeğin beslenmesi, bebeğin sağlığı, bebeğin hareketleri ve benzeri konular bunlardan sadece bazılarını oluşturmaktadır.

Her aile bebeğinin gelişimini bizzat takip edebilmektedir. Ebeveynler bebek gelişmeye başladıkça ismi anıldığında tepki verip vermediğini, eline verilen oyuncakları tutabilme şeklini ya da süresini, çevresiyle göz temasını, babıldama ya da çağıldama adı verilen konuşmaya giriş sürelerini takip etmektedir. Bazı durumlarda bebeklerin tepki verme, konuşmaya başlama, hareketlenme ya da kas gelişmesi konularında gelişimlerinin geri olduğu fark edilebilir. Bunlardan birisi de bebeklerde yürümenin gecikmesidir.

Bebeklerde geç yürüme düşünüldüğünden daha yaygın olan bir durumdur ve altında birçok sebep yatmaktadır. Aileler bebeklerinin geç yürümesi durumunda birçok seçeneği düşünmelidir.

 • Bebeklerde geç yürümenin sebepleri şöyle sıralanabilir:
 • Kas gelişiminin yetersiz olması,
 • Kilo – boy orantısızlığı,
 • Genetik sebepler,
 • Yeterince yürüme egzersizinin yapılmaması.
 • Kas Gelişiminin Yetersiz Olması

Bebeklerde yürüyememenin temel nedeni kas gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasıdır. Kas gelişimi genetik ve fizyolojik sebeplerden dolayı geri kalmış olabilir. Bebeğin yürüyememesi durumunda ilk akla gelen şey bu olmalıdır ve doktor kontrolünden geçmelidir.

Kilo – Boy Orantısızlığı bebeğin kilosu, olması gerektiğinden fazla ise yürümesinde gecikme görülebilmektedir. Kilo fazlalığının bebeğin henüz yeni yeni gelişmekte olan kaslarına ve kemiklerine baskı yapması yürümeyi zorlaştırmaktadır. Kaslara ve kemiklere kilonun baskı yapması halinde bebek yürüme denemelerinden kaçınmakta ya da ağlayarak bu süreci erteleyebilir. Bebeğin olması gerektiğinden fazla kiloya sahip olması durumunda uzmandan yardım istenmelidir.

Genetik Sebepler

Kimi durumlarda bebeğin geç yürümesi sadece genetik sebeplerden kaynaklanabilir. Özellikle çevreden ya da büyüklerden ebeveynlerinin de geç konuştuğu ya da geç yürümeye başladığı gibi cümleler işitilebilir. İşte bu gibi durumlarda kalıtım söz konusu olmaktadır.

Yeterince Yürüme Egzersizinin Yapılmaması

Bebeğin geç yürümesi ebeveynlerin bebeği yürütmek için yeterince egzersiz yaptırmamasından da kaynaklanıyor olabilmektedir. Ebeveynler çalışıyorsa da bebeğe bakan kişi ya da kişiler, bir sağlık sorunu olmadığından emin olunduğu durumlarda, yürütme egzersizlerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Bebeğinizin geç yürümesi ya da yürüyememesi durumunda başvurabileceğiniz alternatif yollar da bulunmaktadır. Bu alternatif durumların en başında dualar gelmektedir. Bebeğinizin yürümesi için etmeniz gereken dua hangisidir? Öncelikle buna bakalım. Dilerseniz hamilelik belirtileri kategorimize bakabilirsiniz.

 

 

 

admin

HamileKadinlarKulübü.Com Gebelik, hamilelik, erken hamilelik belirtileri, kadın doğum kadınlar kulübü. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden HamileKadinlarKulübü.Com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı